18 Kıbrıslı Türkün Cenazeleri Kıbrıs’a Geliyor

Corona salgını sırasında İngiltere’de hayatını kaybeden 18 Kıbrıslı Türk’ün,aylardır morglarda bekleyen cenazeleri defnedilmek üzere anavatanları olan Kıbrıs'a gönderildiği açıklandı

5 Haziran 2020 - 14:32

Corona salgını sırasında İngiltere’de hayatını kaybeden 18 Kıbrıslı Türk’ün,aylardır morglarda bekleyen cenazeleri defnedilmek üzere anavatanları olan Kıbrıs’a gönderildiği açıklandı.

KKTC’ye gönderilen cenazeler arasında 17 Nisan gecesi vefat eden 26 yaşındaki sağlık çalışanı Sonya Kaygan’ın cenazesi de bulunuyor.

Aileler, yakınlarını doğdukları topraklara defin edebilmek için Kıbrıslı Türk yetkililerden izin almaya çalışırken, cenazeler kimisi iki aydır Shacklewell Lane Türk Camisi morgunda bekletiliyordu.

Bekletilme konusu, BBC, Reuters, Getty Images gibi çok sayıda uluslararası haber ajanslarına, The Times’a ve Türk basınına haber olmuştu.

Londra’nın Heathrow ve Stansted Havalimanı’na dün sabah ve akşam toplam 6 araçla götürülen cenazelerden altısı bugün kargo ile Ercan Havalimanı’na onikisi de yolcu uçağı ile İstanbul’a, ulaştırılacak. Buradan da Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) devreye girmesiyle temin edilen cenaze araçlarıyla Mersin Uluslarası Limanı’na, oradan da Gazimağusa Limanı’na varmış olacak.

Cenazeler cumartesi ve pazar günü toprağa verilecek. KKTC’de defnedilecek olan 10 merhum ve 8 merhumenin yedisi, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmişti.

TÜRK VE KKTC BAYRAĞINA SARILDI

Çalıştığı yaşlı bakımevinde kişisel koruyucu donanım (KKD), eksikliği sebebiyle Romford Kraliyet Hastanesi’nde 17 Nisan gecesi vefat eden 26 yaşındaki Sonya Kaygan’ın cenazesi de doğum yeri olan Lefke’de, pazar günü toprağa verilecek. 3 yaşındaki kızı Ayşe’ye daha güzel bir yaşam sağlamak amacıyla iki yıl önce Londra’ya çalışmak için gelen genç annenin tabutu Türk ve KKTC bayrağına sarıldı.

Cenazelerin nakli, mart ayında KKTC hükümeti tarafından koronavirüs önlemleri kapsamında yasaklanmıştı. Yetkililerle yürütülen yoğun lobi çalışmalarının sonunda, KKTC Bakanlar Kurulu’nun 14 ve 29 Mayıs’ta verdiği iki kararla, yurtdışında vefat eden Kıbrıslı Türklerin defin için Kuzey Kıbrıs’a getirilmesi önündeki yasak 1 Haziran’dan itibaren kaldırılmış oldu. Yasağın kaldırılması için mücadele edenlerin başında ise Shacklewell Lane Türk Camisi (UK Turkish Islamic Trust) Başkanı Erkin Güney, eşi Melanie Güney, cami hocası Hüseyin Haşim Bakayi, T-Vine dergisi sahibi İpek Özerim ve cenaze sahipleri yer aldı.

Kıbrıs Türk Gençlik Birliği İngiltere Başkanı Nafiya Horozoğlu da konuyla ilgili şu paylaşımda bulundu:

“Covid-19 salgını sırasında İngiltere’de hayatını kaybeden 18 Kıbrıslı Türk, son yolculukları için memleketleri olan Kıbrıs’a dün uğurlandı.

Londra’nın Heathrow ve Stansted Havalimanı’na dün sabah ve akşam toplam 6 araçla götürülen cenazeler İstanbul’a, ulaştırılacak. Temin edilen cenaze araçlarıyla Mersin Uluslarası Limanı’na, oradan da Mağusa Limanı’na varmış olacak.

17 Nisan gecesi vefat eden 26 yaşındaki bakimevi çalışanı Sonya Kaygan’ın cenazesi de doğum yeri olan Lefke’de, toprağa verilecek.

KKTC’de defnedilecek olan 10 merhum ve 8 merhumenin yedisi, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmişti. Cenazelerin kimisi yaklaşık iki aydır Shacklewell Lane Türk Camisi morgunda bekletiliyordu.

Vatandaşlarımızın son vaziyetinin yerine getirilmesi için katkı koyan herkese çok teşekkür ederiz. Hayatını kaybeden canlarımıza Allah’tan rahmet, acılı aileleri ve sevenlerine baş sağlığı dileriz.

Son 2 haftada, İngiltere’de Covid-19 sebebiyle vefat eden Kıbrıslı Türk olmadı.

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslılar arasında Covid-19 ölümlerinde düşüş devam ediyor.
Bu hafta virüsten dolayı 1 Kıbrıslı Rum hayatını kaybetti, Kıbrıslı Türklerde ise vefat eden olmadı.

İngiltere’de Covid-19 sebebiyle hayatını kaybeden Kıbrıslıların sayısı 311’e ulaştı. Kıbrıslı Türklerin sayısı 95, Kıbrıslı Rumların sayısı 180 (1 Kıbrıslı Maronit) hayatını kaybetti. Ayrıca Londra dışında vefat edenlerin sayısı 36.

Londra’da toplam 273 Kıbrıslının ölümü kaydedildi. Bu sayı kesin olarak bilinen, bu sayının dışında haberdar olmadığımız vakalarda olabilir. Bazı söylemlere göre Kıbrıslı Türklerin sayısı 100’ü geçti söyleniyor fakat kesin olan bilinen sayı 95.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliğinden alınan bilgiye göre, Türkiye kökenli 52 vatandaş virüs sebebiyle hayatını kaybettiği belirlenmişti. İngiltere’de faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ise, bu sayının aslında çok daha fazla olduğunu vurguladı.

Dün yapılan açıklamaya göre, İngiltere’de, Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 176 artarak 39 bin 904 oldu.

15 Haziran’dan itibaren toplu taşımada maske takmanın da zorunlu hale geleceğini bildirdi.

İngiltere’de 15 Haziran itibarıyla temel ihtiyaç maddeleri dışındaki ürünleri satan perakende dükkanlarının ve bazı ortaokulların açılması öngörülüyor.”

 

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı