Sağlıklı empati kurmak

Empati az anlaşırız bir kavram. Acıma duygusu veya özdeşim kurma, empati değildir. Acıma da üzüntü paylaşılır, yerini ast üst ilişkisine bırakır

7 Haziran 2020 - 07:30

Birçok sohbette, makalede empatiden söz edilir. Empati sözlük anlamıyla,  bir insanı kendi yerine koyarak onun duygularını hissetme durumudur. Empati yapan bireyler, kendilerini karşısındaki insanın yerine koyarak o bakış açısından bakmaya çalışırlar. Ancak, çoğu zaman empati kurmakla birinin acısına dramına kapılıp gitmeyi karıştırırız.  Bu sebeple kendimizi herkes için sürekli üzülürken yâda bunu yaşamamak için insanlarla aramıza sınır koyarken buluruz. Empati az anlaşırız bir kavram. Acıma duygusu veya özdeşim kurma, empati değildir. Acıma da üzüntü paylaşılır, yerini ast üst ilişkisine bırakır. Birisine acıdığınızda onu bulunduğu durumdan kurtarmak ister, bazen gereksiz ve hatta kahraman rolü üstlenerek kendinizden fazlasıyla verirsiniz.  Özdeşim kurma ise; aynı gruba, örneğin aynı takımı tutan veya aynı siyasi görüşe sahip kişilerle duygusal bağ kurmaktır.

Empati dengeli ve sağlıklı bir alanla başlar. Birey,  dengeli empati kuramadığın da bazen kendini ikinci plana atıyor.  Empati kendini başkalarının yerine koymaktır ama bunu yaparken kendiniz olmayı asla bırakmamalısınız. Her şey de olduğu gibi, empatinin de azıda çoğu da zarar. Aşırı empati durumu, sünger olayı içerir. Sadece diğer insanın hissettiğini hissetmez, aynı zamanda acı çekersiniz. Bu, kaygıya neden olan ve kendinizi başkalarının ihtiyaçlarını karşılamaya zorlayan fiziksel bir acıya dönüşür. Nerede başlayıp, nerede bitireceğinizi bilmeniz önemli.

 Empatide Denge Nasıl Sağlanır ?

Zihninizde bir virüs programı var gibi düşünün. Bu, kişinin kendisini koruyabilmesi için önemli bir beceridir. ‘iyi’ yi ve ‘kötü’ yü ayırın, bunun için, iç sesinize güvenin. Vicdan denilen şeyin anahtarının sizin elinizde olması gerekiyor. Vicdanınızın, her iki taraf için de eşit olması gerekiyor yani hem karşı taraf için hem de kendiniz için. Vicdanınız her zaman karşı tarafı koruyorsa ve siz bundan zarar görüyorsanız, ortada bir sıkıntı var demektir.

Farkındalık önemli!

Aşırı empati problemi yaşıyorsanız, bunu çözmek için ilk ve önemli adım farkında olmanız. İnsanlara yardımcı olmak ya da onlara sürekli aşırı empati göstermek zorunda olduğunuz düşüncesi, bu ikisinin arasında ki farkı sorgulamalısınız. Kendi kimliğinizi ve kendinize duyduğunuz saygıyı daha doğru şekilde tanımlayın. Kendi acınızla, başkasının arasındaki acının sınırını belirlemelisiniz. Bu hayat da denge en önemli şeydir.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı