1 yılda 16 canı denize verdik

Son aylarda denize verilen canların ürkütücü boyuta ulaşması, diğer yıllara oranla denizde boğulmaların belirgin şekilde artışının gözlemlenmesi toplumda tedirginliğe neden olurken birçok sorgulamayı da beraberinde getirdi.

Özlem Çimendal –

Ada ülkesi ve turizm potansiyeli çok yüksek olan KKTC’de henüz daha 2019 yaz sezonu açılalı kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen, turizmde ve plajlarda ciddi sıkıntılar yaşanmaya başlandı.

Otel doluluk oranlarının beklenenin çok altında kaldığı 2019 yaz sezonuna, plajlarda ve denizlerde yaşanan can kayıpları eklenince kafalarda oluşan soru işaretleri beraberinde birçok tartışmayı da getirdi.

ADA ÜLKESİNDE FARKINDALIK, BİLİNÇLENME…

KKTC plajlarının temizliği, güvenliği ve standartlara uygunluğu kamuoyunda sürekli tartışma konusu olurken, önceki akşam yaşanan acı deniz faciası beraberinde başka sorgulamaları da getirdi.

Her tarafı denizlerle çevrili olan ülkede, halkın deniz konusunda ne kadar bilinçlendirildiği, tehlikeli kıyıların veya bölgelerin güvenlik altına alınıp alınmadığı da sorgulanmaya başlandı.

DİĞER YILLARA ORANLA ARTIŞTA

2019 yaz sezonunun henüz daha açılmadan denize verilen canların bugün gelinen son nokta ile ürkütücü boyuta ulaşması, diğer yıllara oranla denizde boğulmaların belirgin şekilde artışının görülmesi toplumda da tedirginliğe ve sorgulamalara neden oldu.

 6 AYDA ONLARCA CAN GİTTİ…

2019 ile birlikte yeni yılda havaların da ısınması ile birlikte denize girenlerin sayılarındaki artış beraberinde boğulma tehlikelerini ve can kayıplarını da getirdi.

Önceki akşam 5 kişilik bir aileden 18 yaşındaki Merve Katırıcı, 40 yaşındaki Ramazan Katırcı, Filiz Katırcı ve Mert Katırcı’nın hayatını kaybettiği ve bir aile dramına dönüşen boğulma olayını, öncesinde 13 Mayıs 2019’da 24 yaşındaki Kubiat Abasi Okon, 17 Mayıs’ta 77 yaşındaki Anne Dore Melga, 25 Mayıs’ta 55 yaşındaki Yusuf Karagöz, 1 Temmuz’da 72 yaşındaki Mustafa Kemal Tekgüç, 59 yaşında Ali Mücahit Sırmacı, 9 Temmuz’da Joseph Foradavis, boğularak hayata gözlerini yummuştu.

BOĞULMA AĞIRLIKLI PLAJLARDA

Boğulma ile yaşanan can kayıplarının bazıları plajlarda bazıları açık denizde bazıları turistik tesislerde bazıları ise barajda yaşanırken, ağırlıklı olarak plajlarda yaşanan boğulma olayları kamuoyundaki sorgulamaların boyutunu da genişletti.

Plajların güvenliği ve cankurtaran eksikliklerinin ön plana çıktığı tepkilerde birkaç plajın dışında yasal zemin ve prosedürel işleyişe uyulup uyulmadığı, uyarıcı levhalar ve tehlikeli bölgelerin güvenlik altına alınıp alınmadığı da gündeme oturdu.

22 VAKA, 16 ÖLÜM

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Adil Özyılkan’ın Haberci’ye yaptığı açıklamaya göre ise son bir yılda 22 boğulma vakasına gidildi, 15 vaka olay yerinde ölürken, 6 vaka da genel durumları iyi şekilde tedavilerinin ardından taburcu oldu.

Ayrıca Özyılkan, 1 boğulma vakasının da kalbinin durmasının ardından tekrar hayata döndürüldüğü ancak tekrar kalp durması nedeniyle kaybedildiğini de söyledi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı